W obiektach sportowych, szkołach, basenach, szpitalach i ośrodkach zdrowia, siłowniach, klubach fitness, a także w niektórych zakładach pracy i miejscach postojowych przy autostradach - w każdym z tych miejsc muszą znaleźć się kabiny systemowe i natryskowe. Jest to ważne ze względów higienicznych i sanitarnych, ale też prysznice mają służyć komfortowi odwiedzających. Niektóre z tych miejsc bezwzględnie muszą być wyposażone w takie zaplecze sanitarne. Jakie są rodzaje kabin natryskowych i co je charakteryzuje?

Zobacz kabiny!

Kabiny natryskowe i ich rodzaje

Warto zastanowić się, który rodzaj zabudowy natryskowej do pomieszczeń sanitarnych będzie najodpowiedniejszy. Wybór ten jest uzależniony od ilości kabin, które mają znaleźć się we wskazanym miejscu, a także od posiadanego budżetu i wymogów sanitarnych.

  • Przyścienne - kabiny tego typu są najczęściej wybieranym rozwiązaniem - zarówno w obiektach komercyjnych, szkołach jak i w domowych łazienkach. Mogą być zbudowane na polu kwadratu, prostokąta lub wielokąta - dzięki temu kabiny można umiejscowić równolegle do ściany lub narożnie.
  • Wolnostojące - Kabiny tego typu wyposażone są w cztery ściany. Zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość umiejscowienia kabiny w dowolnym miejscu (w którym znajduje się odpływ kanalizacyjny). To rozwiązanie jest często stosowane na kampingach lub przy szatniach obiektów sportowych lub w natryskach przy plażach.
  • Pentagonalne - stosowane zazwyczaj w ośrodkach zdrowia i szpitalach, gdyż udostępniają szerszą przestrzeń manewrową, co jest szczególnie ważne np. dla osób starszych. Kabiny prysznicowe pentagonalne montuje się narożnie.
  • Z brodzikiem/bez - większość domowych kabin prysznicowych wyposażona jest w brodzik. W obiektach przemysłowych nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, gdyż może on łatwo ulec zniszczeniu oraz zbiera się w nim brud. Brodzik nie może znajdować się też w kabinach natryskowych, które są przeznaczone dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku, ponieważ brodzik uniemożliwiłby swobodny wjazd osobom z niepełnosprawnościami. W obiektach przemysłowych lub użyteczności publicznej lepiej zamiast brodziku zastosować zabudowę ścianek natryskowych do ziemi a spadki uzyskać poprzez odpowiednie ukształtowanie posadzki.

Z czego wykonane są przegrody natryskowe

Do wykonania kabin natryskowych niezbędne są komponenty wysokiej jakości. Muszą być one odporne na działanie wody, a także powinny być wytrzymałe. Nie bez znaczenia jest sam sposób mocowania kabin, by można się było o nie swobodnie oprzeć.

W ALSANIT kabiny prysznicowe wykonane są z wytrzymałych płyt HPL (High Pressure Laminate), czyli wysokociśnieniowego laminatu kompaktowego. Płyty te wykonuje się z włókien celulozy nasączonej żywicą, która następnie zostaje sprasowana pod wysokim ciśnieniem. Wierzchnia warstwa płyty HPL może mieć różne dekory - dobierane na życzenie klienta. Płyty te są trwałe, a przede wszystkim w pełni wodoodporne. Dzięki temu zabudowy z HPL będą służyły przez lata.

Rodzaje kabin ze względu na budowę

Rodzaj kabin natryskowych ze względu na ich konstrukcję, zależny jest od miejsca ich ostatecznego przeznaczenia. W Alsanit wyróżniamy trzy kabiny prysznicowe, które zagwarantują komfort użytkowania i gwarancję solidności.

  • Lekkie ścianki "I" - w tego typu zabudowie korzysta się z konstrukcji opartej na lekkich ściankach HPL o grubości 10 lub 12 mm w różnych kolorach. Profile z aluminium montowane są do płyt HPL oraz do ściany, dzięki czemu tworzą prostą, ale wytrzymałą konstrukcję. Zaletą takich kabin jest także cena i szybki czas realizacji. Lekkie ścianki z HPL typu "I" produkuje się na wymiar. Ten typ zabudowania jest także higieniczny i łatwy w czyszczeniu, gdyż minimalna ilość zastosowanych komponentów uniemożliwia gromadzenie się brudu i osadów. Takie rozwiązanie sanitarne stosuje się przede wszystkim na basenach, na siłowniach lub w zakładach pracy.
  • Przegrody natryskowe "L" lub "T" – produkowane z odpornej na wilgoć płyty HPL. Przegrody natryskowe z HPL w kształcie „T” są szersze i posiadają dodatkową przestrzeń na przebranie się i zawieszenie ubrań. Przegrody te montowane są na nóżkach a ich wymiary oraz wyposażenie dostosowuje się do miejsca przeznaczenia. Taki typ kabiny wykorzystywany jest powszechnie w kurortach wypoczynkowych oraz w zakładach pracy.
    • Natryski z HPL z drzwiami - ten typ kabiny musi cechować się wysoką jakością dobranych komponentów, aby nie korodowały i nie ulegały szybkiemu zużyciu. Dlatego również te kabiny są produkowane z mocnych płyt HPL oraz z materiałów, które nie poddają się rdzy - zwłaszcza na zawiasach i łączeniach. Drzwi do kabin natryskowych z HPL zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można było na nich zawiesić ubrania lub ręcznik - bez obawy, że te rzeczy zostaną przemoczone przez strumień wody. Ten typ kabiny prysznicowej stosuje się najczęściej w szpitalach, ośrodkach zdrowia, hotelach, motelach czy kempingach. Zastosowane w tym modelu drzwi są ergonomiczne i samoistnie się zamykają po opuszczeniu kabiny. Ze względów bezpieczeństwa i odpowiedniej wentylacji, drzwi kabiny zostały skrócone i nie przylegają ściśle do podłogi. Od podłoża dzieli je stosowny odstęp. Tego typu kabiny montowane są na regulowanych nóżkach, a ponadto sam wymiar przegrody prysznicowej dostosowuje się do potrzeb pomieszczenia (np. kabina dla niepełnosprawnych będzie szersza od tej zamontowanej w placówkach szkolnych).

Zapytaj - doradzimy!

Gdzie muszą znaleźć się kabiny prysznicowe?

W niektórych zakładach pracy muszą być obowiązkowo zainstalowane kabiny prysznicowe. Wynika to z wymogów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Natrysk musi znaleźć się w zakładach, w których pracownik wykonują tzw. pracę brudzącą lub ma do czynienia ze szkodliwymi i żrącymi substancjami. Pomieszczenie higieniczno-sanitarne powinno spełniać określone wymogi, które dokładnie określone są w rozporządzeniu Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W punkcie 81 tejże ustawy możemy przeczytać, iż:

  • kabina natryskowa niezamknięta powinna mieć wymiary nie mniejsze niż 0,9 m2 x 0,9 m.
  • prysznic zamknięty musi mieć powierzchnię nie mniejszą niż 1,5 m2 i szerokość co najmniej 0,9 m,
  • pracownik powinien w niej mieć dostęp do ciepłej i zimnej wody,
  • kabiny muszą posiadać odpowiednią wentylację,
  • pomieszczenie prysznicowe musi być wykonane z odpornych materiałów, które nie ulegają korozji,
  • na każdych ośmiu pracowników najliczniejszej zmiany, którzy wykonują prace powodujące zabrudzenia - powinna przypadać co najmniej jedna kabina natryskowa. Natomiast na tych pracowników, którzy narażeni są na działanie substancji drażniących, zakaźnych, uczulających - powinna przypadać co najmniej jedna kabina natryskowa na każdego z pięciu pracowników.

Rodzaje kabin prysznicowych należy przede wszystkim dostosować do miejsca przeznaczenia, a także - jeśli istnieją takie przesłanki - do obowiązujących zasad BHP. Kabiny natryskowe w miejscach publicznych i zakładach pracy powinny być komfortowe i funkcjonalne w codziennym użytkowaniu- takie właśnie są kabiny produkowane przez ALSANIT.

Może Cię zainteresuje

Szatnia dla niepełnosprawnych - wymogi prawne, cena

Jak powinna wyglądać szatnia dla niepełnosprawnych?

23-11-2020

Dla osób z niepełnosprawnością zmaganie się z barierami architektonicznymi to codzienność. Mimo że wiele projektów zakłada przystosowanie do wózków inwalidzkich, krajobraz miejski nadal pozostawia wiele do życzenia pod względem dostępności...

szafki skrytkowe na kluczyk

Dlaczego warto zakupić szafki skrytkowe?

05-07-2021

Szafki skrytkowe w postaci samoobsługowych punktów depozytowych są elementem wyposażenia takich obiektów jak dworce, markety, hotele, urzędy, a także zakłady pracy i różnego typu punkty usługowe. Ich niezawodność opiera się...

Szafki ubraniowe BHP na zamówienie

Szafki ubraniowe BHP na zamówienie - dlaczego warto?

27-10-2020

Zapewnienie pracownikom komfortowych warunków w szatni to jeden z wymogów BHP, do którego musi zastosować się każdy pracodawca. Odpowiednia wielkość pomieszczeń socjalnych oraz miejsce do przechowywania osobistych rzeczy należą do...

Szafki skrytowe ubraniowe dla klientów w marketach

Szafki skrytkowe przeznaczone dla klientów większych marketów

02-12-2020

Metalowe szafki w samoobsługowych punktach depozytowych mają zastosowanie nie tylko na dworcach czy w obiektach sportowych. Możliwość bezpiecznego zostawienia swoich rzeczy to komfort, który doceniają również klienci dużych sklepów. Modułowa...